Bawimy się i uczymy

Wszechobecna dyskusja na temat obecnego systemu nauczania daje dużo do myślenia. Okazuje się bowiem, że jest wiele innych, ciekawych modeli i sposobów, by uczyć.

Edukacja przez zabawę

Dziecko uczy się i przyswaja informacje w trakcie zabawy i jest to zupełnie naturalna metoda jego rozwoju. Jest to cenna informacja dla każdego rodzica, którą powinien wykorzystywać. Edukacja przez zabawę odnosi większe rezultaty, gdyż działa podświadomie. Dzieci uczą się, ale nie mają takiego wrażenia. Wiadomo, że obecny system nauczania często zmusza nasze pociechy do np.”kucia” informacji, przyswajania nudnych regułek, kojarzy się źle. Natomiast zabawa pozwala zapomnieć o tym przymusie, dlatego rodzice, jak najczęściej powinni sprawiać, by rodzinna rozrywka była także edukacyjna.

Rodzinna rozrywka – co wybrać, by połączyć zabawę z nauką?

Edukacja przez zabawę jest możliwa i nie wymaga od rodziców wielkich nakładów pieniężnych, czy potężnej elokwencji w poszukiwaniu pomysłów. Pamiętać należy o tym, że rodzinna rozrywka nie musi polegać tylko na wspólnym oglądaniu telewizji. Można wspólnie całą rodziną bardzo efektywnie i przyjemnie spędzać czas.
Oto kilka przykładów:

edukacja przez zabawę
  1. Gry planszowe – rozwijają wyobraźnie, uczą logicznego myślenia i są niezłą rozrywką dla wszystkich członków rodziny, dodatkowo na rynku jest wiele gier z różną tematyką i każda rodzina znajdzie coś dla siebie.
  2. Odwiedzanie parków rozrywki np. dinoparków – dodatkowo jest to aktywny odpoczynek na łonie natury.
  3. Edukacyjne gry komputerowe, z konsolą – tak, by kilka osób mogło grać wspólnie.

Dodaj komentarz