Zwolenników budowy modeli nie przestaje przybywać, a dostępne dla nich możliwości wciąż poszerzają się za sprawą nowych, doskonalszych materiałów, pojawiających się na rynku. To hobby, które oferuje swoim amatorom o wiele więcej, niż tylko kilka przyjemnie spędzonych godzin – jego potencjał edukacyjny jest praktycznie nieograniczony.
Budowa modeli – nauka cierpliwości i precyzji
Młodym osobom z pokolenia Millenialsów modelarstwo kojarzy się niekiedy z ciekawym, ale współcześnie dawno przebrzmiałym sposobem spędzania wolnego czasu. Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości jest to jedna z bardziej angażujących rozrywek analogowych, o czym przekonali się wszyscy, którzy podjęli się prób stworzenia czegoś na tym polu.

Budowa modeli to metodyczny, zajmujący długie godziny projekt, podczas którego zdobywa się zarówno zdolności manualne, jak i umiejętność przewidywania, kreatywnego rozwiązywania problemów, oraz wiadomości z obszaru materiałoznawstwa.
Budowa modeli – relaks, jakiego nie zapewni komputer
Modelarstwo jako dziedzina rzemiosła – czy nawet, jak uważają niektórzy, sztuki – bardzo dalekie jest od jednorodności. Jego miłośnicy mają do wyboru niezliczone rodzaje projektów, których mogą się podjąć, a w których nie ogranicza ich nic poza własną wyobraźnią. Praca nad modelami w odpowiednio zredukowanych skalach może być skoncentrowana na detalicznym odtwarzaniu realistycznych projektów samolotów, okrętów czy czołgów.
Może ona również prowadzić hobbystę w zupełnie nowe, nieznane rejony, gdzie stworzy on od podstaw formę, którą powstała wcześniej w jego głowie. Jest to zajęcie, którego wykonywanie z pełną uwagą można uznać nawet za rodzaj medytacji – uruchamia ono w mózgu procesy, które w dobie rozrywki cyfrowej zbyt często pozostają pominięte.