Chorwacja krainą wodospadów

Chorwacja krainą wodospadów

Nie ma cienia wątpliwości, że Chorwacja aktualnie należy do jednych z bardziej obleganych przez turystów krajów. Multum atrakcji z roku na rok przyciąga masę wycieczkowiczów.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się oczywiście krystalicznie czyste morze. Oprócz niego jednak Chorwacja znana jest także z przepięknych i wyjątkowych wodospadów znajdujących się przede wszystkim na terenie cudownego Parku Narodowego.

Wybierając się na wakacje w Chorwacji na pierwszy rzut warto skierować się do Parku Krka, gdzie dużym zainteresowaniem cieszy się zespół siedmiu wodospadów. Na uwagę zasługują tworzące się długie lata pod wpływem natury, blokady geologiczne pomiędzy nimi. W ten sposób powstały imponujące formy w kształcie kamiennych rogów. Kolejny wodospad Manojlovacki również utworzony w najwyższym punkcie liczy sobie 32m. Jeszcze bardziej okazale przedstawia się natomiast wodospad Skradinski. Ten z kolei złożony z 17 kaskad mierzy sobie 46m.

http://mkatalog.mobi/

Będąc w Chorwacji nie można nie odwiedzić Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Został on założony w 1949 roku, a swym zakresem obejmuje 16 jezior. Największe to Kozjak i Pščanskoro zajmujące 75 % wszystkich wód w parku. Poza nimi turyści znajdą tu ponad 90 wodospadów.  Jednakże to nie ich liczba przyciąga setki turystów, lecz jeden z nich. Znajduje się tu, bowiem Wielki Wodospad będący najwyższym w Chorwacji. Według oficjalnych pomiarów jego wysokość wynosi aż 78m.

Krystaliczna, niebieskawa toń wody idealnie współgra z otaczającą je zielenią roślinności, która składa się z aż ok. 1000 gatunków różnych roślin. Wycieczkę po parku ułatwia elektryczna kolejka służąca do oprowadzania turystów po jego najciekawszych zakątkach. Po dniu pełnym emocji pozostaje oddać się chwili odpoczynku, jaką gwarantują wysokiej jakości apartamenty w Chorwacji, aby następnego dnia kontynuować wojaże podczas kontaktu z naturą.

Dodaj komentarz