Co niszczy siłowniki pneumatyczne?

siłowniki pneumatyczne

Niezwykle prosta konstrukcja siłownika pneumatycznego sprawia, iż wielu ludziom wydaje się, iż jest to przedmiot niezniszczalny. W rzeczywistości faktycznie siłowniki cechują się przeważnie bardzo dużą wytrzymałością, jednak w pewnych okolicznościach ulegają mniej lub bardziej poważnym uszkodzeniom. Jakie są zagrożenia i czy można się przed nimi skutecznie chronić?

Najczęściej spotykane problemy

Wymienić można kilka najczęściej spotykanych problemów z siłownikami pneumatycznymi. Z pewnością jednym z pospolitych, a jednocześnie najgroźniejszych problemów jest nieszczelność. Jeżeli w siłowniku pojawiają się szczeliny, ciśnienie spada poniżej dopuszczalnego poziomu, zatem nie ma wątpliwości, iż sprzęt nie pracuje wtedy w pełni sprawnie. Ponadto, w przypadku znacznej nieszczelności trzeba liczyć się z zaburzeniem pracy całego urządzenia, co zwiększa ryzyko wypadku. Tym samym spostrzeżenie nieszczelności wymaga natychmiastowej interwencji. Czasami konieczna jest wymiana elementu, która bywa skomplikowana i pracochłonna. Całę szczęście nie zawsze trzeba podejmować tak drastyczne kroki. W przypadku niewielkich nieszczelności wystarczające może się okazać wykonanie uszczelnienia. Siłowniki pneumatyczne uszczelnia się przy pomocy teflonu lub gumy syntetycznej. W przypadku siłowników montowanych w trudnym środowisku, które sprzyja powstawaniu nieszczelności, fachowiec może zalecić uszczelnienie sprawnego elementu już na etapie jego instalacji.

siłowniki pneumatyczne

Kolejnym kłopotem, z którym zmagają się użytkownicy urządzeń pneumatycznych, jest rdza. Siłowniki pneumatyczne to urządzenia metalowe, często wykonane z materiałów rdzewnych, przez co korozja w ich przypadku nie jest niczym zaskakującym. Należy też zauważyć, że bardzo często siłowniki pracują w bardzo niesprzyjających warunkach, charakteryzujących się wysoką wilgotnością. Dlatego też solidni producenci pokrywają siłowniki warstwą cynku lub innych związków odpornych na korozję. Odpowiednio gruba warstwa gwarantuje niemal całkowitą ochronę przed korozją.

Nie można zapominać, że siłowniki pneumatyczne znajdujące się w niektórych maszynach pracują niemal nieprzerwanie. Poszczególne części ulegają zatem zwyczajnemu zużyciu. Szczególnie podatne są części wytworzone z materiałów niemetalowych. Mowa tutaj choćby o amortyzatorach gumowych. W celu zachowania pełnej sprawności działania siłowników należy dokonywać ich regularnych przeglądów oraz wymieniać elementy ulegające zużyciu, takie jak choćby wspomniane amortyzatory.

Dodaj komentarz