Czym są pustaki betonowe szalunkowe?

Pustaki szalunkowe

Ściany fundamentowe odpowiadają za stabilność konstrukcji budynku, dlatego muszą być solidnie wykonane. Za ich trwałość odpowiadają zastosowane technologie budowlane oraz użyte materiały. Muszą być one dobrane pod kątem parametrów technicznych obiektu oraz warunków występujących na danym terenie. Do wzniesienia ścian często wykorzystuje się pustaki szalunkowe betonowe. Co warto o nich wiedzieć?

Pustaki betonowe szalunkowe – co to jest?

To rodzaj materiałów budowlanych, określanych także jako pustaki zalewowe lub zasypowe. Wyroby te mają formę pustych w środku bloczków, które pełnią funkcję szalunku traconego. Wznosi się z nich ścianę na sucho, po czym wolną przestrzeń zalewa mieszanką betonu. Konstrukcje stawiane z pustaków szalunkowych betonowych nie wymagają deskowania i używania zaprawy. W zależności od doboru techniki murarskiej można w nich zastosować dodatkowe zbrojenia poziome i pionowe.

Czym się charakteryzują pustaki betonowe szalunkowe?

Po zalaniu betonem pustaki tworzą stabilną konstrukcję o dużej wytrzymałości i odporności na ściskanie. Wykonywane są ze specjalnej mieszanki betonowej na bazie kermazytobetonu, a następnie poddawane procesowi wibroprasowania. To przekłada się na ich doskonałe parametry nośne oraz właściwości wodo i mrozoodporne.

Pustaki betonowe szalunkowe charakteryzują się gładką powierzchnią, która nie wymaga dodatkowej obróbki. Po wzniesieniu ściany wystarczy ją pomalować lub otynkować, wyrównując ewentualne mankamenty warstwą szpachli.

Zastosowanie pustaków szalunkowych betonowych

Ze względu na swoje właściwości, pustaki szalunkowe stanowią jeden z najbardziej uniwersalnych wyrobów murarskich. Znajdą zastosowanie przy wznoszeniu:

  • ścian fundamentowych i nośnych,
  • podpiwniczeń,
  • przegród budowlanych w przyziemiu,
  • ścian oporowych,
  • słupów.

Pustaki betonowe szalunkowe sprawdzą się przy stawianiu konstrukcji nośnych domów mieszkalnych, obiektów komercyjnych, budynków gospodarczych, a także szybów windowych, basenów czy garaży.

Pustak szalunkowy

Pustaki szalunkowe betonowe – cena i zalety

Mimo tak doskonałych parametrów i właściwości, pustaki betonowe szalunkowe wyróżniają się przystępną ceną. Zależy ona od wielkości i klasy produktu, jednak średni koszt pojedynczego bloczka oscyluje w granicach 5 zł. Wykorzystanie tych materiałów do wznoszenia ścian w nowo powstających budynkach przekłada się również na obniżenie kosztów budowy. Stanowią więc nieodzowny element budownictwa ekonomicznego, gwarantując przy tym solidność i dużą wytrzymałość konstrukcji.

Zaletą stawiania budynków w tej technologii jest również oszczędność czasu. W większości przypadków nie ma bowiem konieczności stosowania dodatkowego zbrojenia. Pustaki szalunkowe betonowe charakteryzują się ponadto niewielką wagą i są łatwe w montażu, co dodatkowo skraca czas całego przedsięwzięcia.

Przeczytaj więcej o betonowym pustaku szalunkowym – https://www.forbet.pl/karta-produktu/pustak-szalunkowy,48.html

Dodaj komentarz