Zalety zainstalowania systemu fotowoltaicznego w gospodarstwie domowym z grubsza znamy już wszyscy. Taka inwestycja pozwala przede wszystkim zaoszczędzić sporo środków, które normalnie przeznaczane są na regulowanie zobowiązań wobec dostawcy energii elektrycznej. Nie mniej ważny staje się aspekt ekologiczny – przejście na zieloną energię nigdy nie było tak ważne jak teraz.
Efektywna domowa elektrownia słoneczna
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z zakresu systemów fotowoltaicznych. Co ważne, to branża, która bardzo dynamicznie się rozwija. Producenci udoskonalają swoje produkty, zwiększają ich moc, wydajność, podnoszą ich żywotność i wytrzymałość na warunki zewnętrzne, uszkodzenia. Dzięki nim domowa elektrownia słoneczna może być jeszcze bardziej wydajna i efektywna. Co brać pod uwagę wybierając jej najważniejszy komponent czyli panele słoneczne?
Moc i wydajność paneli solarnych
Moc paneli solarnych należy dostosować do swoich potrzeb związanych z zapotrzebowaniem na energię, a także do warunków zewnętrznych, w których system będzie pracował. Przyjmuje się, że moc potrzebna w gospodarstwie domowym to ok. 3 kWp, przy czym moc jednego panela to średnio 250-300 Wp. Wp jako jednostka określa wat moc szczytowej dla produktu.

Wydajność paneli to prosto mówiąc ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w stosunku do wielkości panela. Ta uzależniona jest od sposobu produkcji ogniw fotowoltaicznych. Na rynku znajdziemy panele monokrystaliczne, które są najbardziej wydajnymi produktami. Jednak ze względu na dość wysokie koszty procesu technologicznego w ich produkcji, są to jednocześnie rozwiązania droższe. W znacznej większości użytkownicy decydują się na panele polikrystaliczne. W stosunku do tych pierwszych ich wydajność jest niższa, ale cena również. Tu trzeba podkreślić, że ta technologia jest wciąż udoskonalana, zatem na rynek wchodzą coraz bardziej wydajne modele polikrystaliczne.
Dla nieprzyłączonych do sieci
Istotne znaczenie w kontekście wyboru właściwego produktu jest również zastosowany rodzaj połączeń elektrycznych. Decydując się na system off-grid (bez przyłączenia do sieci) korzystniej będzie wybrać połączenie równoległe (tym drugim jest szeregowe). Zapewnia ono utrzymanie wysokiego poziomu natężenia prądu, dzięki czemu proces ładowania akumulatorów jest bardziej wydajny.