Jak oszacować czas marszu po górach?

Chodzenie po górach jest przyjemnością, którą docenić mogą wszyscy. Dosłownie każdy, nawet średnio wysportowany człowiek może zakosztować, czym jest piękno górskiego świata, towarzysząca mu cisza i spokój. Szlaki górskie występują w różnych stopniach trudności, jednak zawsze wiodą w piękne miejsca.

Górskie zagrożenie

Góry to jednak również bardzo duże niebezpieczeństwo. Dla wielu osób problemem nie jest sam szlak, który można doskonale dobrać do swoich możliwości, ale pogoda, która potrafi być niezwykle gwałtowna, a także czas marszu po górach. Gdy nałoży się na siebie źle oszacowany czas marszu i złą pogodę, problem potrafi stać się poważny.
Z tego właśnie powodu kluczowe jest to, aby poprawnie oszacować czas marszu po górach i żeby czasowa rezerwa była możliwe najlepiej dobrana. Pomogą w tym mapa, szlakowskazy i dobre przeanalizowanie trasy.

Przeanalizowanie trasy

Czym są szlakowskazy, czyli dlaczego przeanalizowanie trasy jest tak ważne

Szlakowskazy to tabliczki, które stoją przy wejściu na każdy szlak, ale również na jego trasie. Zawierają informacje o kierunku marszu, jego czasie do danego punktu i oczywiście o kolorze danego szlaku.
Są to bardzo ważne informacje, ponieważ miejsce docelowa, a także czas dotarcia do niego pozwolą określić ile jeszcze potrzebuje się czasu na to, aby dotrzeć do bezpiecznego miejsca.
Bardzo polecane jest konfrontowanie tych informacji z posiadaną mapą, na której również występuje oznaczenie czasowe dla danego szlaku.
Warto przy tym pamiętać, że zarówno mapa, jak i czas na oznaczeniu szklaku posiadają czasową rezerwę na poziomie 10-15 minut.

Dodaj komentarz