Jak powstają siłowniki pneumatyczne?

siłowniki pneumatyczne

Części maszyn i urządzeń pneumatycznych, jak i wszelkich innych układów wykorzystujących sprężone powietrze, powinny być wykonane niezwykle precyzyjnie, aby możne je było nazwać niezawodnymi. Kluczową rolę odgrywa siłownik pneumatyczny, bez którego praca układu byłaby niemożliwa. Jak przebiega proces produkcji i dopuszczenia do sprzedaży siłownika?

Produkcja siłowników pneumatycznych

Zanim rozpocznie się właściwa produkcja, niezbędne jest sporządzenie projektu siłownika. Często klienci, którzy zamawiają tego typu części, samodzielnie zajmują się przygotowaniem projektu, zdarza się jednak, iż zadanie to zostaje zlecone producentowi części. Projekt sporządza się uwzględniając przeznaczenie siłownika, specyfikę pracy danego układu, a także rozmiary poszczególnych jego elementów.

Kiedy projekt jest już gotowy, przychodzi czas na przygotowanie profilu siłownika. Kierując się instrukcjami zawartymi w projekcie, ze stalowego pręta konstruktorzy przygotowują profil siłownika. Profil to niejako szkielet całej konstrukcji. Wycięcie odpowiednich rozmiarów profilu to nie koniec pracy nad tą częścią siłownika. Konieczna jest jeszcze obróbka, umożliwiająca wyrównanie powierzchni. Dopiero po jej zakończeniu można przejść do kolejnego etapu produkcji

siłowniki pneumatyczne

Bodaj najważniejszą częścią siłownika jest element roboczy w postaci tłoczyska lub wałka. Skupimy się na tłoczysku, gdyż to ono najczęściej odpowiada za sprężanie powietrza znajdującego się w siłowniku. Tak więc po wykończeniu profilu, tłoczysko wmontowuje się przy użyciu kleju anaerobowego. Następnie przychodzi czas na użycie specjalistycznego smaru do pokrycia powierzchni tłoczyska, ażeby mogło się ona poruszać, gdyż bez tego sprężanie powietrza nie jest możliwe. W tym momencie siłownik oczywiście nie nadaje się jeszcze do użycia, jednak podstawa konstrukcji jest już ukończona. Etapy wykończeniowe wyglądają bardzo różnie w zależności od typu i przeznaczenia siłownika.

Dopuszczenie do sprzedaży

Zanim wyprodukowane siłowniki pneumatyczne trafią do sprzedaży, przechodzą one szereg testów. Producent testuje oczywiście sprawność siłownika, jednak jest także zobligowany do sprawdzenia bezpieczeństwa jego pracy. Ponadto, eliminowane są również wszelkie błędy produkcyjne, tak aby ostateczny produkt był pozbawiony fabrycznych uszkodzeń. Istnieją pewne międzynarodowe standardy, które muszą spełniać siłowniki, co nie oznacza wcale, że wszystkie one cechują się tak samo wysoką jakością. Tylko najlepsi producenci gwarantują wieloletnią sprawność siłowników, nawet mimo pracy w trudnych warunkach. Z pewnością na uwagę zasługują między innymi siłowniki Air-com, które są doceniane przez fachowców. Air-com to firma zajmująca się produkcją siłowników pneumatycznych, jednak przedsiębiorstwo funkcjonuje również jako sklep, w którego asortymencie znajdziemy wszelkie elementy niezbędne podczas konstrukcji układu pneumatycznego. Klienci mogą również nabyć rozmaite narzędzia pneumatyczne, bez których trudno dziś poradzić sobie w warsztacie.

Dodaj komentarz