Jak wybrać wkład kominkowy?

wkłady kominkowe

W kominku najważniejszym elementem jest wkład. To w nim zachodzą wszystkie najważniejsze procesy, pali się ogień i wytwarza ciepło. Wybór wkładu kominkowego powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia, efektów wizualnych oraz indywidualnych preferencji co do tego, jakie dodatkowe funkcje ma pełnić. Wkład kominkowy to inwestycja na lata, dlatego nie należy podejmować decyzji pochopnie.

Rodzaje wkładów kominkowych

W zależności od tego, jakie zadanie ma pełnić w domu kominek, można wybierać pomiędzy trzema rodzajami wkładów.

Wkład kominkowy powietrzny przeznaczony jest do podłączenia systemu dystrybucji gorącego powietrza. Jego konstrukcja zaprojektowana jest tak, aby dzięki podłączonym przewodom, ciepłe powietrze mogło być rozprowadzone do wybranych pomieszczeń. Po zamontowaniu specjalnej turbiny, podczas palenia w kominku, można dodatkowo dogrzać cały dom.

wkłady kominkowe

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym działa na podobnej zasadzie co kocioł grzewczy. Ogień podgrzewa wodę, która następnie rozprowadzana jest specjalnie zaprojektowaną instalacją do grzejników i krąży po domu w naturalny sposób go ocieplając. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają oszczędności w wydatkach ponoszonych na centralne ogrzewanie.

Alternatywą dla tradycyjnego kominka może być kominek gazowy. Takie rozwiązanie co prawda nie sprawdzi się w przypadku chęci ogrzewania całego domu, jednak zapewni ciepło w niewielkim pomieszczeniu. Kominki gazowe są łatwe w utrzymaniu, eleganckie i pasują do nowoczesnych wnętrz.

Miejsce montażu wkładu kominkowego

Podczas wyboru należy kierować się tym, gdzie ma stanąć kominek Warto pamiętać, że do wkładu trzeba doliczyć jeszcze miejsce na zabudowę. Parametry wkładu muszą być więc dopasowane do pomieszczenia oraz umiejscowienia szybu kominowego. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się wkład boczny z minimalistyczną zabudową, która nie zajmuje dużo miejsca i sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Moc wkładu kominkowego

Ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej mocy wkładu. Może ona się wahać od 7 do 15 kW, przy czym należy uwzględnić funkcje jaką ma pełnić kominek oraz wielkość pomieszczenia, w którym planuje się jego montaż. W przypadku niewielkiego pokoju nie ma potrzeby instalowania wkładu o dużej mocy, gdyż nadmiar wydzielanego ciepła może być niekomfortowy. Jeżeli zależy nam, aby kominek ogrzewał cały dom, trzeba precyzyjniej obliczyć zapotrzebowanie na moc, aby nie przegrzewać pomieszczeń, ale też zapewnić odpowiedni obieg ciepłej temperatury.

Wygląd wkładu kominkowego

Kominek oprócz walorów grzewczych pełni również funkcję dekoracji, dlatego warto dopasować go do stylu wykończenia mieszkania. Wkłady kominkowe mogą być wyposażone w ozdobne gałki i listwy, które dodadzą mu eleganckiego charakteru. Takie niewielkie detale wpływają na efekt wizualny i wbrew pozorom są równie ważne, co stylistyka zabudowy. Nowoczesne wkłady kominkowe wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, takie jak niebrudząca się szyba czy automatyczny szyber, na co też warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Dodaj komentarz