Jakie ubezpieczenie auta zabrać za granicę?

Wyjazd za granicę zawsze łączy się z różnego rodzaju przygotowaniami. Zaliczyć można do nich np. sprawdzenie, czy na pewno posiadamy wszystkie ważne dokumenty. To samo dotyczy dokumentacji związanej z autem, jakim będziemy się poruszać. Każdy z kierowców posiada polisę OC i większości krajów ona obowiązuje. Trzeba jednak wiedzieć, że nie we wszystkich.

Ubezpieczenie OC za granicą

W zdecydowanej większości kraju europejskich wydana w Polsce polisa OC jest ważna i uznawana. Dotyczy to państw, które podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne dotyczące poruszania się po drogach w tych krajach. Dotyczy to zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej. Niestety jednak nie wszystkie kraje są sygnatariuszami tego porozumienia. Jest tak w przypadku takich państw, jak Ukraina, Turcja, Tunezja, Rosja, Mołdawia, Maroko, Macedonia, Izrael, Czarnogóra, Iran, Bośnia i Hercegowina, Białoruś, Albania i Azerbejdżan. W tych państwach, aby poruszać się samochodem konieczny będzie dodatkowy dokument.

zielona karta

Zielona Karta

Mowa tu o dokumencie, jakim jest Zielona Karta. Uzyskanie tego dokumentu nie jest trudne. Wydaje go każda firma ubezpieczeniowa. Wystarczy udać się do firmy, w której posiada się już ubezpieczenie OC i złożyć wniosek o wydanie Zielonej Karty. W większości przypadku ubezpieczyciele wydają ten dokument bezpłatnie.

Ubezpieczenie AC

Wielu kierowców posiada także ubezpieczenie AC. Polisa taka może mieć ograniczenia terytorialne. Dlatego zawsze przed wyjazdem należy się upewnić czy chroni nas także za granicą. Jeśli nie, wykupić będzie trzeba rozszerzenie jej zasięgu.

Dodaj komentarz