Kolumny DSM i podobne technologie wzmacniania gruntu

kolumny DSM

Grunt pod budowę jakiegokolwiek obiektu zawsze powinien być wystarczająco mocny, aby udźwignąć ciężar całej konstrukcji, gdyż od tego zależy powodzenie przedsięwzięcia. Jednak podłoże nie zawsze jest sprzymierzeńcem i bardzo często bywa tak, że musi zostać w jakiś sposób wzmocnione. Zdarza się to głównie przy budowie obiektów wielkogabarytowych. Rozwiązanie w takich sytuacjach stanowią kolumny DSM oraz inne podobne technologie.

Czym jest DSM?

DSM to skrót od słów Deep Soil Mixing, które przetłumaczone na język polski oznaczają „wgłębne mieszanie gruntu”. Właściwie już po przeanalizowaniu tych słów można sobie wyobrazić, na czym polega ta metoda. Krótko mówiąc, proces ten zaczyna się od wprowadzenia w podłoże specjalnego mieszadła, którego głównym elementem jest żerdzie wiertnicze z belkami poprzecznymi oraz końcówką świdra. Zadaniem mieszadła jest rozerwanie zwartej struktury gruntu oraz wymieszanie go z wprowadzonym zaczynem cementowym. Powstała w ten sposób mieszanka to tzw. cementogrunt, który charakteryzuje się dużo lepszymi właściwościami mechanicznymi i jest mniej podatny na odkształcenia niż zwykł grunt.

Kolumny DSM mają szeroki zakres zastosowań w branży budowlanej. Technologie tę wykorzystuje się nie tylko jako wzmocnienie gruntu, ale też pod przyczółki i podpory mostowe, nasypy drogowe, fundamenty elektrowni wiatrowych, obudowy wykopów budowlanych itp.

Kolumny DSM a jet grounding – podobne technologie, odmienne wykonanie

Podobnie jak kolumny DSM, technologia jet grouting również służy do zagęszczania i wzmacniania wszelkiego rodzaju gruntów, różni się jednak nieco sposobem wykonania. Jet grounting także bazuje na mieszaniu pierwotnego gruntu z zaczynem, jednak ten ostatni jest tu wtłaczany strumieniowo pod wysokim ciśnieniem ze specjalnych dysz iniekcyjnych. W przypadku tworzenia kolumn DSM za niszczenie struktury gruntu odpowiada natomiast mieszadło z belkami poprzecznymi, a w tym przypadku rolę tę przejmuje właśnie strumień wprowadzanego zaczynu. W trakcie wstrzykiwania energia jest bowiem wystarczająco silna, aby penetrować pewien obszar, który zwiększa się wraz z czasem utrzymywania mocy wtrysku na jednym poziomie.

kolumny DSM

Kolumny DSM, jak i jet grounting znajdują się w ofercie firmy Aarsleff – firmy świadczącej usługi z zakresu wzmacniania gruntu, zabezpieczania wykopów oraz budowy fundamentów. Na efekty pracy fachowców z Aarsleff natrafić można w całej Polsce, w takich miastach, jak m.in. Warszawa, Gdańsk, czy Wrocław.

Dodaj komentarz