Praktycznie każdy region w Polsce może poszczycić się niezwykle ciekawą historią lub wydarzeniem, które na zawsze odcisnęło swoje piętno, ukształtowało dany region i sprawiło, że dziś o nim pamiętamy. Podobnie i więc jest ze Śląskiem.
Dzieje Śląska – długa historia
Śląsk to region Polski, który może pochwalić się niezwykle długą historią. Dzieje Śląska datowane są na około 500 tys. lat temu, kiedy to przez setki lat ludzie wpływali na kształtowanie się jego historii. Według danych historycznych Śląsk dostał się w orbitę wpływów tzw. kultur przejściowych idących z Moraw. Co ciekawe, na Górnym Śląsku ponoć jako pierwsi pojawili się przedstawiciele kultury bohunickiej, zaś około 2-4 tys. lat później, przedstawiciele kultury szeleckiej. Długa historia rozwoju tego rozległego terytorium doczekała się obszernej dokumentacji, która z wypiekami na twarzy śledzona jest przez pasjonatów historii czy osób, które np. byli lub są „obywatelami” Ślaska.

Muzeum Śląskie i laboratorium przestrzeni teatralnych
Najlepiej dzieje Śląska prezentuje dziś Muzeum Ślaskie, które do życia powołano 23 stycznia 1929. Muzeum nieprzerwane działało do wybuchu II wojny światowej w 1939, później zostało restytuowane.
Wśród najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego zwykle wymienia się kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku. Dziś z koeli w muzeum tym możemy podziwiać niezwykle poruszającą wystawę zatytułowaną jako: Laboratorium przestrzeni teatralnych. Całą wystawę otwierają ciekawe zagadnienia związane z teatrem antycznej Grecji i Rzymu. To wydarzenie godne zobaczenia.