Nagrzewnica wodna – zastosowanie i zasada działania

ogrzewanie powietrza

Kiedy zachodzi konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury powietrza, w miejscach o sporej kubaturze, w których nie można zamontować tradycyjnych form ogrzewania lub nie ma to sensu, bardzo często zastosowanie znajdują nagrzewnice wodne.

Ogrzewanie powietrza nagrzewnicami wodnymi

Rozwiązanie to jest szeroko stosowane w przemyśle, rolnictwie i produkcji, chociaż równie dobrze sprawdza się w biurach, przestrzeniach użyteczności publicznej, a nawet mieszkaniach. Odpowiednio dobrana nagrzewnica wodna pozwala skutecznie dogrzewać nawet bardzo duże hale i magazyny. Z tego powodu nagrzewnice stosowane są również w halach sportowych czy widowiskowych. Ogrzewanie powietrza w pomieszczeniach poprzez nadmuch charakteryzuje się równomiernym rozkładem ciepła, co pozwala na łatwe utrzymanie jednorodnej temperatury w całym obiekcie.

nagrzewnica wodna

Nagrzewnica wodna w instalacjach wentylacyjnych

Nagrzewnica wodna jest urządzeniem, które można montować tam, gdzie istnieją instalacje wentylacyjne lub klimatyzacyjne. Są one zakładane u wylotu kanału wentylacyjnego. Tak, jak jej nazwa wskazuje, nagrzewnica wodna do ogrzewania powietrza wykorzystuje wodę. Urządzenia te wyposażone są w wymiennik ciepła, wentylator oraz obudowę.

Zaletą tego typu ogrzewania pomieszczeń są stosunkowo niskie koszty przy zachowaniu dużej wydajności. Nagrzewnica wodna może być stosowana zarówno jako nagrzewnica wstępna, jak i nagrzewnica wtórna oraz strefowa. Zatem jeśli tylko obiekt posiada odpowiednie instalacje wentylacyjne, jest to jeden z najbardziej ekonomicznych i skutecznych sposobów ogrzewania lub dogrzewania większych kubatur.

Dodaj komentarz