Niebezpieczne awarie pomp wody

pompy wody

Bez wątpienia tytułowa pompa stanowi jeden z najistotniejszych punktów układu odpowiadającego za chłodzenie jednostki. Głównym jej zadaniem jest umożliwienie ciągłego obiegu chłodziwa w układzie, a co za tym idzie, także regulacja przepływu chłodziwa. Najczęściej pompy wody napędzane są mechanizmem kołowo-pasowym znajdującym się poza komorą.

Skutki awarii pompy wody

Zepsute pompy wody mogą doprowadzać do poważnych awarii jednostki napędowej, które są spowodowane przegrzaniem. Warto regularnie kontrolować i diagnozować prawidłową pracę pompy wody oraz napędu paskowego, odpowiadającego za prawidłową jej pracę. Wadliwy pasek rozrządu lub jego napinacz mogą przyczynić się do uszkodzenia łożyska oraz wałka, a co za tym idzie spowodować awarię pompy wody. Ta zależność działa także odwrotnie, jeśli pompa wodna jest nieszczelna może doprowadzić do awarii paska lub jego napinacza. Dlatego specjaliści zalecają zawsze jednoczesną wymianę wszystkich elementów rozrządu, w tym pompy wodnej.

pompy wody

Czy pompę wody należy wymieniać zawsze z rozrządem?

W celu chłodzenia jednostki spalinowej potrzebna jest krążąca w układzie między chłodnicą a silnikiem ciecz, wprawiana w ruch pompą wody. Pompa wody jest niewielkim urządzeniem, napędzanym najczęściej łańcuchem lub paskiem rozrządu. Rzadko kiedy zdarzają się pompy wody napędzane elektrycznie. Najczęściej urządzenie to jest integralnym elementem układu rozrządu, dlatego powinno być zawsze wymieniane z rozrządem, nawet jeżeli teoretycznie, uwzględniając stan techniczny paska, nie ma takiej potrzeby.

Generalnie pompę wody należy uznać za bardzo trwały element. Jeśli układ chłodzenia jest zaopatrzony we właściwy płyn chłodzący, pompa wody nie powinna się zepsuć, o ile tylko nie ma wady fabrycznej. Tak naprawdę w poprawnie i regularnie serwisowanym aucie pompa nie powinna ulec awarii i zaprzestać pompowania cieczy do układu. Pomimo tego specjaliści zawsze zalecają jej wymianę przy okazji wymiany paska rozrządu lub kompletnego rozrządu. Wynika to z faktu, iż pompa wody stanowi jedno z kół pasowych, których awaria może doprowadzić do zatrzymania i poważnego uszkodzenia silnika.

Wytrzymałość pompy wody i konieczność regularnych przeglądów

Trwałość pompy wody nie powinna być niższa od tej, która została przewidziana dla trwałości paska rozrządu – zazwyczaj jest od niej wyższa. Jeżeli stosujemy odpowiedni płyn chłodzący i nie zapominamy o jego regularnej wymianie nie powinniśmy obawiać się, iż pompa ulegnie zużyciu lub zepsuciu przed terminem wymiany rozrządu. Niemniej jednak kontrolowanie stanu pompy oraz podzespołów, z którymi bezpośrednio współpracuje, jest niezbędne, aby mieć pewność, że nie dojdzie do nagłej i niebezpiecznej awarii.

Dodaj komentarz