Brązowe lub czarne plamy na skórze dłoni to dość powszechnie znany problem, dotykający kobiety już po 30 roku życia. Nazwa wskazuje, że jest to efekt starzenia się skóry, jednak to nie do końca prawda. Powstawanie brązowych plam na dłoniach to nie tylko efekt starzenia się, ale przede wszystkim silnej ekspozycji na słońce i promieniowanie UV. Plamy soczewicowate słoneczne – tak brzmi przyjęta nazwa przebarwień wywołanych właśnie przez promieniowanie słoneczne, czasami występuje ona zamiennie z nazwą plamy soczewicowate starcze. Z reguły ich przyczyną jest wieloletnia ekspozycja niechronionej skory na silne działanie słońca oraz wiatru. Czy można zatem jakoś zapobiegać powstawaniu plam starczych, a kiedy już się pojawią, czy da się ich pozbyć? Owszem, rozwiązaniem jest regularna pielęgnacja dłoni i ochrona przed słońcem, a także medycyna estetyczna, która umożliwia pozbycie się nieestetycznych przebarwień.
Usuwanie plam starczych na rękach – na czym polega?
Jest kilka metod usuwania lub niwelowania widoczności przebarwień na skórze. Najmniej inwazyjnymi są dermokosmetyki, które wykazują właściwości rozjaśniające, następnie mamy do wyboru różnego rodzaju peelingi oraz zabiegi kosmetyczne w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym, lub gabinecie medycyny estetycznej. Peelingi chemiczne czy zabiegi takie jak mikrodermabrazja działają na zasadzie złuszczania naskórka, ścierania jego wierzchniej warstwy, a także rozjaśniania skóry kwasami. Możemy również wybrać zabieg laserowego usuwania przebarwień, który działa na zasadzie naświetlania pulsacyjnego wybranych partii skóry. Jeżeli zależy nam na skutecznym i bezpiecznym pozbyciu się nieestetycznych przebarwień na dłoniach, warto wybrać profesjonalny gabinet medycyny estetycznej, w którym specjaliści pomogą dobrać odpowiednią metodę, a zabieg zostanie wykonany w oparciu o najnowocześniejsze odstępne metody.

Przebarwienia na dłoniach – czy są niebezpieczne dla zdrowia?
Typowe plamy starcze na rękach nie są groźne, gdyż są naturalnym procesem zmian występujących w obrębie naskórka. Zawsze jednak należy zachować czujność i wszelkie niepokojące zmiany skórne warto konsultować z dermatologiem. Mimo, że w większości przypadków zmiany skórne na dłoniach to efekt ekspozycji na słońce i promieniowanie UV, w niektórych przypadkach może to być sygnał o zaburzeniach hormonalnych, chorobach tarczycy lub wątroby, a czasami nawet reakcja na stosowane leki lub kosmetyki. Jeżeli wykwit na dłoniach będzie miał cechy czerniaka, lekarz może zalecić wykonanie biopsji, w celu weryfikacji diagnozy. Nie należy zwlekać z konsultacją u dermatologa, jeżeli pojawiające zmiany skórne nas w jakikolwiek sposób niepokoją. Szybka diagnostyka pozwala na skuteczne leczenie ewentualnie wykrytych schorzeń. W większości przypadków jednak plamy starcze to naturalny proces starzenia się skóry i jej ekspozycji na promieniowanie, aby nie były on powodem do kompleksów, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą skutecznie poprawić kondycję skóry dłoni.