Polska słynie z bycia krajem o bardzo rygorystycznych przepisach względem kursantów prawa jazdy. Zdawalność jest na jednym z niższych poziom w Europie, co jest nie do pomyślenia tuż za południową granicą – w Czechach, gdzie ponad 90% egzaminów na prawo jazdy jest zdawanych.
Egzamin na prawo jazdy dzisiaj
Aktualnie trwają rozmowy nad ustawą dotyczącą zmian w prawie jazdy na rok 2019. Krytyce podlega niska zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Polsce. Eksperci podkreślają, że nie chodzi tyle o to, aby nauczyć się jeździć, tylko aby egzamin zdać. Nie chodzi o jazdę płynną, która sprawi, że każdy kierowca będzie mógł czuć się bezpieczniej, ale o to, żeby wykonywać poszczególne manewry i interpretować przepisy, co jednak nie jest wystarczające w kontekście prawidłowej jazdy i umiejętności poruszania się w ruchu drogowym. Szacuje się, że największym niepowodzeniem obecnego systemu dotyczącego prawa jazdy i egzaminu jest biurokracja, a główne wpływy do WORD-ów, czyli Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to wpłaty właśnie za egzaminy – w tym w dużej mierze poprawkowe – szacuje się, że jest to około 70% wszystkich wpłat.

Biurokracja – zmiany w prawo jazdy
Najważniejszą zapowiedzią jest zmiana sposobu finansowania WORD-ów sprowadzająca się do tego, że ośrodki te miałyby podlegać państwu i finansowane być z budżetu – dokładniej przez wojewodę. Jednocześnie wynagrodzenia egzaminatorów miałyby zostać narzucone odgórnie, a nie tak jak do tej pory wyznaczane przez ilość przeprowadzonych egzaminów.