Skitour – jak zacząć?

Wszyscy miłośnicy gór mogą bez problemu łączyć przemierzanie długich szlaków z delektowaniem się niezwykłą panoramą gór. Wędrówki zimą po górach to niezwykła przygoda, zresztą jak cała turystyka wysokogórska. Dlatego też warto korzystać z nich na wiele sposobów. Jednym z nich jest skitouring (znany tez pod nazwą skituring).

Skitour – jak zacząć?

Czym jest skitouring? To pytanie zapewne zadaje sobie większość osób, które nomenklaturę górską znają, jednak nie w tej formie.
Skitour, to najprościej mówiąc, połączenie zimowej turystyki górskiej (wędrówki zimą) oraz szeroko pojętego narciarstwa. W dyscyplinie tej bowiem znajdziemy zarówno elementy narciarstwa zjazdowego, jak i biegowej odmiany wspomnianego sportu. Co najważniejsze, osoby uprawiające właśnie ten sport, w odróżnieniu od zjazdowców, nie koncentrują się na pokonywaniu tylko jednego stoku. Schemat: wyciąg-zjazd-wyciąg, jest im kompletnie obcy. Dla nich turystyka wysokogórska ma zupełnie inny wymiar.

Sporty zimowe

Wędrówki zimą

Skitourowcy wykorzystują narty i oddają się pasji podróżowania. Skitourowcy, czyli osoby, które uprawiają skitour, potrafią sprawnie zyskiwać wysokość, jednak bez konieczności korzystania z zatłoczonych wyciągów. To tez sprawia, że są oni w pewnym sensie niezależni. By zacząć uprawić skitour konieczne jest wyposażenie się w specjalistyczny sprzęt, a najważniejszy z nich to narty skiturowe. Kolejnym ważnym elementem są specjalne wiązania skiturowe i buty skiturowe. Nie da się też obejść bez tzw. fok skiturowych (specjalne nakładki z materiału na narty), po których tak naprawdę rozpoznaje się czy ktoś uprawia właśnie ten sport.

Dodaj komentarz