Sprawdzone sposoby na twardą wodę

Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Nie da się ukryć, że taka woda nie jest najlepsza dla naszej skóry czy włosów, negatywnie wpływa na delikatne tkaniny podczas prania, a nawet szkodzi kwiatom. Jest jednak kilka sposób na to, aby twardą wodę zmiękczyć.

Aby zmiękczyć wodę stosować można kilka domowych sposobów lub zastosować filtry zmiękczające.

Domowe sposoby

Aby zmiękczyć wodę zastosować można kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest pozostawienie nalanej z kranu wody na 24 godziny w otwartym naczyniu. To sprawni, że na dnie naczynia osadzi się węglan wapnia i sama woda nieco się zmiękczy. Drugi sposób polega na gotowaniu wody. Wysoka temperatura zmiękcza bowiem wodę. Do prania można także stosować wodę z dodatkiem soku z cytryny (pół łyżki soku z cytryna na litr wody).

twarda woda

Filtry do wody

Powyższe sposoby są jednak dość uciążliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest filtrowanie wody. Filtry zmiękczają wodę, a dodatkowo chronią sprzęt AGD przed osadzaniem się kamienia. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się filtry narurowe. Są to tzw. filtry wstępne. Ten typ filtra skutecznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. rdzę. Narurowe skutecznie chronią baterie kuchenne i łazienkowe oraz zainstalowane w domu filtry zmiękczające.

Filtrowanie wody pitnej

Na rynku dostępne są specjalne filtry służące konkretnie do filtrowania wody pitnej. Najczęściej urządzenia te instalowane są pod zlewem. Jeśli instalacja filtra nie jest możliwa pod zlewem wybrać można tzw. filtr kranowy. Jak sama nazwa wskazuje jest to filtr, który instaluje się na kranie. Tego typu filtry skutecznie poprawiają jakość wody. Najlepiej jest oczywiście stosować zarówno filtry narurowe, jak i filtry instalowane na kranach.

Dodaj komentarz