Studia prawnicze – dlaczego warto i jak zostać prawnikiem?

studia prawo

Prawnik to jeden z najbardziej cenionych zawodów. Nie ma w tym nic dziwnego. Adepci prawa są bowiem przewodnikami, którzy przeprowadzają swoich klientów bezpiecznie przez skomplikowane meandry przepisów i ustaw. Wymaga to wielu lat nauki, jednak każdy absolwent prawa powie, że warto. A dbanie o interesy innych i satysfakcja z wykonywanej pracy to nie jedyne zalety tego zawodu.

Do tego zazwyczaj dochodzą stosunkowo wysokie apanaże za wykonywaną pracę, prestiż i możliwość ciągłego rozwoju. Co ważne, w zawodzie prawnika odnajdą się zarówno idealiści, dążący do sprawiedliwości, jak i osoby uwielbiające nowe wyzwania, pokonywanie przeciwstawności i rozstrzyganie zawiłych problemów. Profesję tą można traktować jako zawód misyjny. Chociaż poszczególne specjalności świetnie sprawdzają się w realizacji ścieżki kariery zorientowanej na sukces komercyjny. Dzięki temu studia prawo – nie jedno mają imię i pozwalają na realizację wielu zróżnicowanych dróg zawodowych.

studia prawo

Profesje prawnicze, czyli co można robić po studiach prawniczych

Do najbardziej znanych profesji prawniczych należą te związane z wymiarem sprawiedliwości i prawnym systemem państwowym. Wielu studentów decydujących się na prawo marzy o takiej właśnie karierze. Co wcale nie świadczy o tym, że każdy chce być adwokatem, prokuratorem czy sędzią.

Oprócz możliwości dołączenia do palestry, dostępnych jest również szereg innych profesji prawniczych, do których idealne przygotowanie stanowią specjalności takie jak: Prawo w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Są to zawody typu: notariusz, radca prawny czy komornik. Podobnie jak w przypadku adwokatury, wymagają one dodatkowych lat nauki – aplikacji oraz zdania końcowego egzaminu państwowego.

Inną drogą zawodową mogą podążać absolwenci prawa ze specjalności związanej z obsługą prawną przedsiębiorców i konsumentów. W tym przypadku do pracy zawodowej można przystąpić bezpośrednio po ukończeniu studiów. Bez konieczności odbywania kilkuletniej aplikacji. Absolwenci tego typu studiów prawniczych mogą realizować się w takich zawodach jak doradcy prawni i prawnicy korporacyjni, mediatorzy czy eksperci różnego rodzaju gałęzi prawa (np. cywilnego, handlowego, ubezpieczeniowego itd.).

Studia prawo – Wyższa Szkoła Prawa – zasady rekrutacji

Korzystając z ofert niepublicznych szkół wyższych, studenci mogą bez przeszkód znaleźć się na wymarzonym kierunku prawniczym. Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu, która oferuje wysoki poziom kształcenia i dwie specjalności prawnicze, umożliwia podjęcie studiów w trybie zaocznym i stacjonarnym. W tym celu wystarczy:

  • wypełnić ankietę osobową udostępnioną w rekrutacyjnym systemie IRK
  • dokonać opłaty rekrutacyjnej (85 zł)
  • złożyć wszystkie wymagane dokumenty w dziekanacie uczelni – w tym ankietę osobową, podanie o wpis na listę studentów, kserokopię świadectwa maturalnego i zdjęcie w standardowym formacie 35 mm na 45 mm oraz potwierdzenie opłaty rekrutacyjnej.

Rekrutacja odbywa się bez egzaminu. Liczy się kolejność złożonych podań.

Studia prawnicze otwierają drogę do wielu ciekawych i dobrze płatnych zawodów. Są doskonałą propozycją dla osób ambitnych, które nie boją się wyzwań. Co ważne, są dostępne dla każdego, kto posiada chęć studiowania i świadectwo dojrzałości.

Dodaj komentarz