Wybieramy klucze kątowe – na co zwrócić uwagę

części zamienne do samochodów

Choć klucze kątowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach, powszechnie kojarzy się je z przemysłem samochodowym. Na rynku znajdziemy liczne warianty tego urządzenia, różniące się od siebie wielkością, mocą oraz rodzajem zastosowanych mechanizmów. Dlatego też, zakup klucza kątowego warto poprzedzić dokładną analizą własnych potrzeb i oczekiwań.

Klucze kątowe – podstawowe informacje

Klucze kątowe są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Funkcjonalne, proste w budowie oraz odporne na przeciążenia, pozwalają szybko i bezproblemowo odkręcić lub dokręcić nawet najbardziej oporne śruby. Klucze pneumatyczne charakteryzują się zwykle dużą mocą oraz wysokimi obrotami. Każdy klucz zakończony jest specjalnym uchwytem do mocowania nasadek, czyli tak zwanym czopem.

Klucze kątowe

W produkcji pneumatycznych kluczy kątowych dąży się do zmniejszania gabarytów, przy jednoczesnym wzmacnianiu mocy urządzenia. W sprzedaży znajdziemy lekkie i wytrzymałe klucze aluminiowe oraz jeszcze bardziej nowoczesne klucze kompozytowe. Jako urządzenia pneumatyczne, klucze kątowe charakteryzują się znacznie większym bezpieczeństwem użytkowania niż narzędzia elektryczne. Można je więc stosować nawet w trudnych warunkach zagrożenia pożarowego.

Rodzaje i zastosowania kluczy kątowych

Klucze kątowe to niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Wybierając odpowiednie narzędzie, zwracajmy uwagę na modele znanych i sprawdzonych producentów, posiadających autoryzowane punkty serwisowe w naszym kraju. Łatwy dostęp do części zamiennych oraz profesjonalnych usług serwisowych jest równie ważny, jak parametry urządzenia. Jeśli mowa o parametrach, moc urządzenia musi być dostosowana do naszych potrzeb, ale różnice w ramach poszczególnych zakresów nie mają większego znaczenia. Wiele wariantów kluczy kątowych zostało wyposażonych w udar, czyli mechanizm odpowiedzialny za wykonywanie ruchu młotkowego. Dzięki udarowi, jesteśmy w stanie wykonywać nawet najbardziej wymagające prace. Klucze z mechanizmem udarowym sprawdzają się w przypadku śrub o dużych średnicach, zlokalizowanych w łatwo dostępnych miejscach. Klucze zapadkowe, gwarantując dużą precyzję działania, są z kolei niezastąpione w pracy z mniejszymi śrubami.

Początkujący użytkownicy pneumatycznych kluczy kątowych mają często problem z wyborem odpowiedniej wielkości czopu. W sprzedaży dostępne są klucze kątowe 1/4″, 3/8″ oraz 1/2″.

Klucze kątowe o średnicy 1/4″ są zarezerwowane do zadań o niskim obciążeniu. Sprawdzają się idealnie, jeśli często operujemy urządzeniem w ciasnych przestrzeniach lub pracujemy na niewielkich elementach złącznych. Klucze o uchwycie 3/8″ są najbardziej uniwersalne. Bez trudu poradzą sobie z większością zadań o lekkim i średnim obciążeniu. W razie potrzeby, można je także modyfikować przy użyciu adapterów 1/4″ i 1/2″. Standardowy rozmiar 3/8″ to doskonała propozycja dla niezdecydowanych. Gdy trzeba wytoczyć najcięższe działa, z pomocą przyjdą nam klucze kątowe z uchwytem 1/2″. Rozmiar ten zapewnia wydajność wymaganą do ciężkich zadań. Klucze 1/2″ są zwykle wykorzystywane przez profesjonalnych mechaników.

narzedziowy24

Dodaj komentarz