Duże grono kierowców nie przykłada szczególnej wagi do wycieraczek samochodowych, które przecież przyczyniają się do poprawy widoczności, co skutkuje polepszeniem komfortu jazdy i zwiększeniem bezpieczeństwa. Wymiana wycieraczek wykonywana jest często dopiero wtedy, gdy smugi na szybie są tak rozległe, że niemal całkowicie zasłaniają pole widzenia kierowcy. Niestety, tak długie zwlekanie z wymianą wycieraczek na nowe, może być katastrofalne w skutkach.
Eksploatacja wycieraczek samochodowych
Na wycieraczki samochodowe warto zwrócić uwagę w okresie jesiennym, szczególnie w przypadku, gdy dotychczasowe eksploatowane są powyżej roku czasu. Mówi się, że wycieraczki powinny być wymieniane przed zimą i po zimie, gdyż wtedy mają do wykonania najcięższe zadanie. Na tempo zużywania się wycieraczek wpływa przede wszystkim ilość przemierzanych kilometrów, dlatego każdy indywidualnie powinien ocenić ich stan i podjąć decyzję o ich ewentualnej wymianie. Nie powinno to sprawić nikomu problemów, gdyż pojawiające się pierwsze smugi na szybie lub odgłos pisku wydawany podczas pracy wycieraczek, świadczą, że w zasadzie już należy szukać nowego kompletu.
Osoby pokonujące swoimi pojazdami niewiele kilometrów, sporadycznie używające wycieraczek, również nie powinny bagatelizować kwestii troski o ich dobry stan techniczny. Należy bowiem pamiętać, że wycieraczki samochodowe zbudowane są z gumowego tworzywa o miękkich właściwościach, na którego degradację negatywnie wpływają czas i warunki atmosferyczne. Dotyczy to zwłaszcza samochodów, które pozostawiane są w miejscu o dużym natężeniu promieni słonecznych. Inny problem, który pojawia się dość często i potęguje zużycie wycieraczek, to używanie ich na suchej szybie lub, co gorsza, na oblodzonej szybie.
Kiedy wymienić wycieraczki?
Pióra wycieraczek, na których widoczne są wyraźne rozwarstwienia, spękania i sparciałe punkty, należy natychmiastowo wymienić na nowe. Wycieraczki w takim stanie nie nadają się do użytku, ponieważ ich praca nie będzie wystarczające efektywna. Według producentów, w pełni poprawne działanie wycieraczek możliwe jest przez okres około pół roku od ich montażu. Wraz z dalszą eksploatacją skuteczność wycierania szyby spada, co prawda nie gwałtownie, ale zauważalnie. Niektórzy producenci umieszczają na swoich produktach wskaźniki, które pozwalają ocenić stan zużycia wycieraczek – jednak te nie zawsze są miarodajne i nie należy się nimi zbytnio sugerować, a potraktować raczej jako ciekawostkę. Odprowadzanie wody z szyby oraz dokładne czyszczenie powinno stanowić priorytet dla wszystkich kierowców.